Erdélyi Tudományos Diákköri Konferencia
 

 
 
 
  műhely    » Erdélyi Tudományos Diákköri Konferencia
év 2006 2007 2008 2009 2010 2012 2017   
szerzők a b c d e f g h i j k l m n o p r s t u v x z ö   
címek a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v z ö ü   
 

| észrevételeim vannak


| kinyomtatom

| könyvjelzőzöm










keresés

szerző:
cím:
kivonat:
szekció:







adatlap

Miklós Alpár

» Szekció: Turizmus
» Bemutatás éve: 2010
» Cím: Szabadtéri bányamúzeum Parajdon
» Intézmény: BBTE, FöK, tuizmusföldrajz szak, III. év
» Minősítés: 1 díj
» Témavezető: drd. Pál Zoltán Ferenc tanársegéd, BBTE, FöK, Természeti és műszaki földrajz tanszék

» Kivonat:
Parajd szabadtéri bányamúzeumának a terve provokáció: provokálva érezheti mindenki magát, aki érintett a falu turizmusában, kulturális életében, vezetésében. Olyan elképzelés körvonalazása ez, amelynek mozaikjai között szerepel egy a térségben ismeretlen turizmus meghonosítása, a hagyományos építészet óvásának eddig érintetlen kérdése, új perspektívák nyitása a környék kulturális életét illetően, az eltűnés széléről való megmentés kihívása, valamint a saját múlthoz való közeledés. Ezek mindegyike a mentalitást célozza, mely enged a tudatosság és körültekintés hiányának, a turizmus tömegesedésével járó negatív vonzatoknak, a bazárosodásnak, Disneylandesedésnek“, a kultúrával, múlttal szembeni érdektelenségnek, a hitelesség elvesztésének. A hétmérföldes előrelépésnek ugyanis elsősorban ez a gondolkodásmód állja útját, nem az anyagi fedezet hiánya.

» Teljes dolgozat: [PDF]

Miklós Alpár

» Szekció: Földrajz
» Bemutatás éve: 2009
» Cím: A parajdi Sószoros, Sóhát arculatának változása
» Intézmény: BBTE, FöK, turizmusföldrajz szak, II. év
» Minősítés: 1 díj
» Témavezető: drd. Pál Zoltán Ferenc tanársegéd, dr. Bartos-Elekes Zsombor adjunktus BBTE, FöK, Természetföldrajz tanszék BBTE, FöK, Társadalomföldrajz tanszék

» Kivonat:
Parajd különleges. Varázsát leginkább azok a régi fényképek adják vissza, melyek letűnt idők emlékét őrzik, régi kirándulásokat, gyermekéveket, jeles napokat, találkozásokat. Egyediségének bizonyítéka az is, hogy természetjáró, utazó nem haladt úgy keresztül e térségen, hogy említést ne tett volna Parajd "sóbérczeiről". Térképek, fényképek, leírások bemutatása által követhetővé válik az a hihetetlenül intenzív változás, mely a parajdi Sószoros, Sóhát különböző időpontokban rögzített vonásaiban tükröződik. Útirajzokban elejtett mondatok, fényképek apró részletei releváns információ hordozói lehetnek: a Sóhegy geomorfológiájának stádiumai sorakoznak ezekben.

» Teljes dolgozat: [PDF]

Vissza

 
 
kapcsolódó
» mi ez?
» rövidítések
» felhívás az ETDK résztvevőihez
 
 

(c) Erdélyi Magyar Adatbank 1999-2024
Impresszum | Médiaajánlat | Adatvédelmi záradék