Erdélyi Tudományos Diákköri Konferencia
 

 
 
 
  műhely    » Erdélyi Tudományos Diákköri Konferencia
év 2006 2007 2008 2009 2010 2012 2017   
szerzők a b c d e f g h i j k l m n o p r s t u v x z ö   
címek a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v z ö ü   
 

| észrevételeim vannak


| kinyomtatom

| könyvjelzőzöm










keresés

szerző:
cím:
kivonat:
szekció:







adatlap

Horváth Emőke-Ágnes

» Szekció: Fizika
» Bemutatás éve: 2008
» Cím: Nanocsövek száradásának számítógépes szimulációja
» Intézmény: BBTE, FiK, fizika-informatika szak, IV. év, EMTE, TtMK, fotó-, filmművészet, média szak, IV. év
» Minősítés: 1 díj
» Témavezető: dr. Járai-Szabó Ferenc adjunktus, BBTE, FiK, Elméleti és számítógépes fizika tanszék; dr. Néda Zoltán professzor, BBTE, FiK, Elméleti és számítógépes fizika tanszék

» Kivonat:
A dolgozat a rugó-tömb modellcsalád egyik alkalmazásával foglalkozik. Számítógépes modell segítségével vizsgáljuk a nanocsövek száradása során kialakuló mintázatokat. Kísérletileg vízben előállíthatók szabályos (erdőszerű) nanocsőmátrixok, melyek a folyadék elpárolgása során cellás struktúrákat alakítanak ki. A valóságban háromdimenziós önszerveződési folyamat tanulmányozására egy kétdimenziós modellt alkottunk. A nanocsövek alsó, rögzített végeit rögzített, míg a felső, szabad végeit elmozdítható tömbökkel helyettesítettük. A kéttípusú tömböt elszakíthatatlan rugóval kötöttük össze, ami a nanocső rugalmasan hajlítható törzsét modellezte. A nanocsövek tetejének megfelelő tömböket speciális rugókkal kötöttük össze, ezzel modellezve a csövekre ható kapilláris erők átlagos viselkedését. Modellünkkel tanulmányozzuk a kísérletileg kontrollálható paraméterek hatását a kialakuló mintázatokra. Különböző paramétertartományokra visszakapjuk a kísérletileg észlelt tipikus mintázatokat.

» Teljes dolgozat: [PDF]

Horváth Emőke-Ágnes

» Szekció: Filmművészet
» Bemutatás éve: 2008
» Cím: Hogyan emlékszel a szomjúságra? — Alain Resnais és Chris Marker filmek Deleuze idő-képének tükrében
» Intézmény: EMTE, TtMK, fotó-, filmművészet, média szak, IV. év, BBTE, FiK, fizika-informatika szak, IV. év
» Minősítés: 1 díj
» Témavezető: dr. Pethő Ágnes docens, EMTE, TtMK, Média tanszék

» Kivonat:
Avagy miként viszonyul a film az emlékezéshez? A kortárs filmművészetben Peter Greenaway és Chris Marker teljesen ellentétes szemléletet és filmkészítési gyakorlatot képviselő alkotók. Életműveik mégis ugyanazt a paradoxont illusztrálják azáltal, hogy a múzeumokban őrzött, illetve a kultúrákban aktívan megélt hagyományt és a jövő felé tekintő csúcstechnikát a memóriaműködés kifürkészésének szolgálatába állítva ötvözik. Dokumentum és fikció sajátos keverésével, a filmforma határainak kitolásával a médiaművészetek irányába, virtuális kurátorokként dolgoznak a jövő audiovizuális archívumán. Újjáélesztik a XX. századig fellendülő művészeteket, miközben kísérleteznek a mai elektronikában rejlő vizuális nyelviséggel. A megváltozott időérzékelés és történelemszemlélet ábrázolásakor létrehozzák a digitális kor helyzetjelentését az emlékezetről. Dolgozatom alapját a két alkotó mozgóképei, illetve Hans Belting elméleti fejtegetései képezik.

» Teljes dolgozat: [PDF]

Horváth Emőke-Ágnes

» Szekció: Fizika
» Bemutatás éve: 2007
» Cím: Üveglap törésének számítógépes szimulációja
» Intézmény: BBTE, FiK, fizika-informatika szak, III. év
» Minősítés: 1 díj
» Témavezető: dr. Néda Zoltán professzor, drd. Járai-Szabó Ferenc doktorandus

» Kivonat:
A dolgozat a rugó-tömb vagy Burridge-Knopoff-típusú modellcsalád egyik speciális alkalmazásával foglalkozik. A számítógépes modell segítségével vizsgáljuk az üveglapok ütés hatására kialakuló törésmintázatait. A tömbök az üveg mezoszkópikus alkotórészeit modellezik, a rugók pedig a köztük fellépő kölcsönhatásokat. Az üveg szerkezetében feltételezett rendezetlenséget a tömbök véletlenszerű térbeli eloszlásával és a helytől függő súrlódási értékekkel modellezzük. A tömböket összekötő rugók ideálisan viselkednek egy maximális feszültségi értékig, majd ezután elszakadnak és törések nukleálódnak. Az így létrehozott rendezetlen és megfeszített rugó-tömb-rendszerre stresszhatást fejtünk ki a rugóállandóknak adott térbeli eloszlású megnövelésével, majd a rendszert relaxálni hagyjuk. A relaxáció során kísérleti eredményekhez hasonló törésmintázatok alakulnak ki. "

» Teljes dolgozat: [PDF]

Horváth Emőke-Ágnes

» Szekció: Filmművészet
» Bemutatás éve: 2006
» Cím: A félszemű preparátum. Film és irodalom viszonya a Taxidermia című filmben
» Intézmény: EMTE, TtMK, fotóművészet, filmművészet, média szak, III. év
» Minősítés: 2. díj
» Témavezető: dr. Pethő Ágnes docens, EMTE, TtMK, Média Tanszék, BBTE, BtK, Magyar és Általános Nyelvészeti Tanszék

» Kivonat:
2006. november 9. Taxidermia - országos bemutató. A film adaptáció. Szöveg és kép termékeny összjátéka, egyik újraértelmeződése a másik által: az irodalom "bőrei" filmtestbe preparálva és vissza. A filmben tetten érhető az elmozdulás a hagyományos irodalom-felhasználástól a posztmodern átírásig. Pálfi György rendező megtartja a novellákból leszűrhető cselekmény vázát, és azon túl folyamatosan párbeszédet folytat az eredeti szövegekkel. Így a Parti Nagy-írásokat képi látásmód jellemzi, a filmet pedig poétikus stílus. Mindemellett a Taxidermia befogadáselméleti és hermeneutikai adaptációs nézetek tükrében is lényeges kérdéseket feszeget.
Naturalizmus, szürrealizmus, költőiség, a családregény irodalmias formái, a "rút esztétikája", a szenvedés képei, az undorító, abszurd, groteszk és ironikus egy helyen. A rendező summáz, meghazudtol, ellentmond és röhög. Mert ez egy olyan film.

» Teljes dolgozat: [PDF]

Vissza

 
 
kapcsolódó
» mi ez?
» rövidítések
» felhívás az ETDK résztvevőihez
 
 

(c) Erdélyi Magyar Adatbank 1999-2024
Impresszum | Médiaajánlat | Adatvédelmi záradék